Pleť je naprosto rovnocenným tělesným orgánem a odráží zdraví každého z nás. Tělo i kůže potřebuje dostatek tekutin, aby mohlo správně fungovat, proto důležitým krokem ke kráse je hydratace. Voda zásobuje buňky výživou a odstraňuje z nich toxické látky.
Důležitým ukazatelem dostatku vody a vláhy v pokožce je tzv. tonus (pružnost-pevnost) a turgor (napětí) pleti.
Pevnost (tonus) pokožky je podmíněna především stavem kolagenového a elastického vaziva. S přibývajícím věkem vazivo postupně degeneruje a pevnost pleti se zhoršuje. Kůže začíná viset a propadat se. Tento nepříjemný akt stárnutí můžeme zpomalit doplněním kvalitního kolagenu ve formě tablet či gelů.
Napětí (turgor) ovlivňuje především obsah tekutin – hydratace. S věkem klesá obsah vody v kůži a pokožka působí unaveně, matně, bez jasu. Denní přísun vody (nejlépe neperlivé) podpoří hydrataci zevnitř, kvalitní hydratační přípravek zvenčí.
Hydratace nebo-li obsah vody v kůže dělíme na povrchovou a hlubokou. Povrchová hydratace – vnější hydrolipidová vrstva pokožky obsahuje nanejvýš 10% vody oproti hluboké hydrataci, která je na obsah vody mnohem bohatší, nachází se totiž ve spodní vrstvě kůže. Když se zásoby vody sníží, změny nastanou prakticky ve všech vrstvách pokožky.
Projevy dehydratace:
- zrychlení projevů stárnutí
- zvýšená citlivost
- negativní reakce na kosmetické přípravky
- povrchové šupinatění, olupování a svědění
- zpomalený obranný systém
- snížená vitalita
- první krok ke vzniku dermatitidy či ekzému
Pravidelné doplňování tekutin pomocí hydratačních prostředků jsou alfou i omegou péče o pleť.
Hydratační kosmetika vytvoří mezi kůží a okolím bariéru, která zpomaluje vypařování vody z kůže.
Kvalitní hydratační přípravky dokonce vtahují vlhkost z okolního prostředí do kůže a také zajišťují rovnováhu mezi tukem a vodou.